Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Przerwany marsz”

„Przerwany marsz”

„Przerwany marsz” to ogólnopolska inicjatywa związana z upamiętnieniem 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 2 września wspólnie z uczniami rozpoczynającymi rok szkolny 2019/2020 do placówek oświatowych zaproszono przedstawicieli pokolenia, które jako dzieci przeżyło II Wojnę Światową, a jej wybuch uniemożliwił im rozpoczęcie nauki.

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach specjalnym gościem zaproszonym w ramach akcji „Przerwany marsz” był Pan Mieczysław Głaz były Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn, który w dniu wybuchu II Wojny Światowej miał 16 lat. Na początku inauguracji roku szkolnego wszyscy wspólnie odśpiewali hymn Polski. Następnie glos zabrał Pan Mieczysław Głaz i podzielił się przede wszystkim z uczniami, a także z nauczycielami i przybyłymi rodzicami, dramatycznymi wspomnieniami z roku 1939 oraz okresu II Wojny Światowej.

Pan Nadleśniczy Mieczysław Głaz (ur. 1923 r. w Pławie k. Mielca) przed zaprzysiężeniem w szeregi Armii Krajowej pełnił służbę jako kolporter czasopisma „Odwet” oraz jako łącznik pomiędzy Komendantem obwodu Armii Krajowej, a podległymi mu dowódcami jednostek Armii Krajowej. Już jako żołnierz Armii Krajowej (w której dosłużył do stopnia porucznika) brał udział w akcji „Burza” uczestnicząc w lokalnych akcjach dywersyjnych. Poza tym  był odpowiedzialny za organizację kwater dla ukrywających się partyzantów oraz organizację i przekazanie broni, a także pilotowanie osób „spalonych” na bezpieczne kwatery. Rozbrojony w 1944 roku przez NKWD, uwolniony, powtórnie aresztowany, przetrzymywany i wielokrotnie przesłuchiwany, również w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej był prześladowany i szykanowany przez Urząd Bezpieczeństwa

Pan Mieczysław Głaz w latach 1946-51 odbył studia wyższe na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w zakresie leśnictwa i uzyskał dyplom inżyniera leśnika i magistra nauk agrotechnicznych. We wrześniu 1951 r. podjął pracę w OZLP Przemyśl (obecna RDLP Krosno) jako Leśniczy, a później Nadleśniczy w Nadleśnictwie Hołubla. Od 1972 r. w wyniku reorganizacji został Nadleśniczym Nadleśnictwa Krasiczyn do dnia przejścia na emeryturę 30 grudnia 1989 r.