Asset Publisher Asset Publisher

nadzór nad lasami NP

Nadleśnictwu Krasiczyn powierzono pełnie nadzór nad lasami Gminy Miasto Przemyśl

Nadleśnictwo Krasiczyn pełni nadzór nad lasami   niestanowiącymi własności Skarbu Państwa położonych na terenie Miasta Przemyśla, na podstawie porozumienia zawartego z Prezydentem Miasta Przemyśla.  Powierzchnia lasów nadzorowanych wynosi ok. 200 ha, i wzrasta w wyniku zalesień gruntów porolnych, oraz aktualizacji  stanu klasyfikacji gruntów. Zasady prowadzenia gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa reguluje  Ustawa z dnia 28 września1991 r o lasach.

         Wszelkich informacji dotyczących gospodarki w LN udziela Paweł Prokopski tel. 606394822                                                                          

                                                                                   

                                                                          

     Zalesienia gruntów porolnych                                                                  

 

Nadleśnictwo Krasiczyn sporządza plany zalesień gruntów przeznaczonych do zalesień. Szczegółowe zasady zalesień reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 19.03.2009 r.  w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne" objętego PROW na lata 2007-2013.

     Wszelkich informacji dotyczących zasad sporządzania planów zalesień udziela Paweł Prokopski.

Kontakt:                                                                                                                            

pawel.prokopski@krosno.lasy.gov.pl, tel: 606394822. Dyżur w siedzibie nadleśnictwa w każdy wtorek w godzinach 12-15.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Przymrozki na szkółce

Przymrozki na szkółce

Nareszcie wyszło słońce, ale pogoda na początku maja wcale nas nie rozpieszczała. Temperatura spadała poniżej zera, co skutkowało występowaniem przymrozków. Przymrozki o tej porze roku nazywamy przymrozkami późnymi. To właśnie z nimi musiał zmierzyć się leśniczy na naszej szkółce leśnej.

W szkółce „Leonce" znajduje się corocznie ok. 1,5 mln sadzonek. O każdą z nich dba leśniczy Robert. Pracy ma pod dostatkiem, szczególnie wtedy gdy pogoda staje się niesprzyjająca.  W walce z przymrozkami panu Robertowi pomagają zraszacze, które włączają się automatycznie przy temp 0,2oC. Wyłączać powinny się, gdy temp przekroczy 1oC, ale ze względu na położenie (dolina) i nierównomierną temperaturę na całej powierzchni szkółki, zraszacze muszą pracować dłużej, a ich działanie musi być nadzorowane. Tak było w nocy z 9 na 10 maja, gdy temperatura wynosiła -4oC, a zraszacze zaczynały zamarzać (!). W takiej sytuacji praca leśniczego szkółkarza jest niezbędna przez cały czas występowania przymrozków. Bez jego zaangażowania zniszczeniu ulec mogły setki sadzonek i kilkuletnia praca przy ich wyhodowaniu poszłaby na marne. Na szczęście udało się zapobiec najgorszemu. Zraszacze pracowały nieprzerwanie przez ok. 9 godz. Cienka warstwa lodu powstała na roślinach pozwoliła uchronić je od uszkodzeń mrozowych. Jak wspomina pan Robert, ta wiosna nie była najzimniejszą w jego karierze. Bywały takie, kiedy szkółkę kontrolować trzeba było całą noc. Podczas tych przymrozków praca trwała „jedynie" do północy.

W galerii prezentujemy zdjęcia materiału sadzeniowego w czasie przymrozków i kilka dni po nich. Już wiemy, że żadna sadzonka nie ucierpiała i wszystkie mogą spokojnie czekać na wysadzenie w lesie.

Martyna Śliwińska-Siuśta

 

Zdjęcia: Martyna Śliwińska-Siuśta, Robert Żyła