Asset Publisher Asset Publisher

OFERTA EDUKACYJNA

Nadleśnictwo Krasiczyn w ramach edukacji leśnej prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia prowadzone są w lesie (na ścieżce edukacyjnej), w placówkach oświatowych oraz na auli edukacyjnej przy siedzibie nadleśnictwa.

Stała i powszechna edukacja leśna prowadzona w Nadleśnictwie Krasiczyn ma na celu:

upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy o środowisku leśnym oraz o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej,

  podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania z wszystkich funkcji lasu,

  budowanie zaufania społecznego dla działalności zawodowej leśników,

promocja drewna, jako uniwersalnego eko-surowca, uświadamianie społeczeństwa o jego pochodzeniu,

    informowanie o innych niż drewno produktach pochodzących z lasu,

    budowanie poszanowania dla lasu, przyrody,

    kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań zgodnych z ochroną przyrody,

  umacnianie współpracy z instytucjami zajmującymi się zarządzaniem zasobami przyrodniczymi, placówkami oświatowymi, lokalną społecznością i władzami samorządowymi.

 

Tematyka lekcji dla uczniów szkół jest ustalana w porozumieniu z nauczycielami, tak by przedstawiane treści były zgodne z aktualnym programem nauczania. Zajęcia dostosowane są do wieku, poziomu wiedzy i zainteresowań odbiorców.

Proponowane tematy zajęć:

      Drewno – ekosurowiec,

      Mieszkańcy lasu,

      Praca leśniczego,

      Jak powstaje las?,

      Leśnik gospodarzem lasu,

      Od nasiona do drzewa,

      Warstwy lasu,

      Łańcuch pokarmowy,

      Co nam daje las?,

      Pory roku w lesie,

      Rola lasu w ekosystemie,

      Lasy w Polsce,

      Problem odpadów,

      Martwe drewno,

      Zrównoważona gospodarka leśna,

      Zachowanie w lesie,

      Ochrona przyrody w Nadleśnictwie Krasiczyn,

      Walory przyrodnicze, leśne i kulturowe w Nadleśnictwie Krasiczyn.

Zajęcia prowadzone przez Nadleśnictwo są bezpłatne! W celu organizacji zajęć prosimy o kontakt z p. Martyną Śliwińską-Siuśtą, pod numerem 733 020 253, lub mailowo: martyna.sliwinska@krosno.lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Przymrozki na szkółce

Przymrozki na szkółce

Nareszcie wyszło słońce, ale pogoda na początku maja wcale nas nie rozpieszczała. Temperatura spadała poniżej zera, co skutkowało występowaniem przymrozków. Przymrozki o tej porze roku nazywamy przymrozkami późnymi. To właśnie z nimi musiał zmierzyć się leśniczy na naszej szkółce leśnej.

W szkółce „Leonce" znajduje się corocznie ok. 1,5 mln sadzonek. O każdą z nich dba leśniczy Robert. Pracy ma pod dostatkiem, szczególnie wtedy gdy pogoda staje się niesprzyjająca.  W walce z przymrozkami panu Robertowi pomagają zraszacze, które włączają się automatycznie przy temp 0,2oC. Wyłączać powinny się, gdy temp przekroczy 1oC, ale ze względu na położenie (dolina) i nierównomierną temperaturę na całej powierzchni szkółki, zraszacze muszą pracować dłużej, a ich działanie musi być nadzorowane. Tak było w nocy z 9 na 10 maja, gdy temperatura wynosiła -4oC, a zraszacze zaczynały zamarzać (!). W takiej sytuacji praca leśniczego szkółkarza jest niezbędna przez cały czas występowania przymrozków. Bez jego zaangażowania zniszczeniu ulec mogły setki sadzonek i kilkuletnia praca przy ich wyhodowaniu poszłaby na marne. Na szczęście udało się zapobiec najgorszemu. Zraszacze pracowały nieprzerwanie przez ok. 9 godz. Cienka warstwa lodu powstała na roślinach pozwoliła uchronić je od uszkodzeń mrozowych. Jak wspomina pan Robert, ta wiosna nie była najzimniejszą w jego karierze. Bywały takie, kiedy szkółkę kontrolować trzeba było całą noc. Podczas tych przymrozków praca trwała „jedynie" do północy.

W galerii prezentujemy zdjęcia materiału sadzeniowego w czasie przymrozków i kilka dni po nich. Już wiemy, że żadna sadzonka nie ucierpiała i wszystkie mogą spokojnie czekać na wysadzenie w lesie.

Martyna Śliwińska-Siuśta

 

Zdjęcia: Martyna Śliwińska-Siuśta, Robert Żyła