Asset Publisher Asset Publisher

OFERTA EDUKACYJNA

Nadleśnictwo Krasiczyn w ramach edukacji leśnej prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia prowadzone są w lesie (na ścieżce edukacyjnej), w placówkach oświatowych oraz na auli edukacyjnej przy siedzibie nadleśnictwa.

Stała i powszechna edukacja leśna prowadzona w Nadleśnictwie Krasiczyn ma na celu:

upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy o środowisku leśnym oraz o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej,

  podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania z wszystkich funkcji lasu,

  budowanie zaufania społecznego dla działalności zawodowej leśników,

promocja drewna, jako uniwersalnego eko-surowca, uświadamianie społeczeństwa o jego pochodzeniu,

    informowanie o innych niż drewno produktach pochodzących z lasu,

    budowanie poszanowania dla lasu, przyrody,

    kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań zgodnych z ochroną przyrody,

  umacnianie współpracy z instytucjami zajmującymi się zarządzaniem zasobami przyrodniczymi, placówkami oświatowymi, lokalną społecznością i władzami samorządowymi.

 

Tematyka lekcji dla uczniów szkół jest ustalana w porozumieniu z nauczycielami, tak by przedstawiane treści były zgodne z aktualnym programem nauczania. Zajęcia dostosowane są do wieku, poziomu wiedzy i zainteresowań odbiorców.

Proponowane tematy zajęć:

      Drewno – ekosurowiec,

      Mieszkańcy lasu,

      Praca leśniczego,

      Jak powstaje las?,

      Leśnik gospodarzem lasu,

      Od nasiona do drzewa,

      Warstwy lasu,

      Łańcuch pokarmowy,

      Co nam daje las?,

      Pory roku w lesie,

      Rola lasu w ekosystemie,

      Lasy w Polsce,

      Problem odpadów,

      Martwe drewno,

      Zrównoważona gospodarka leśna,

      Zachowanie w lesie,

      Ochrona przyrody w Nadleśnictwie Krasiczyn,

      Walory przyrodnicze, leśne i kulturowe w Nadleśnictwie Krasiczyn.

Zajęcia prowadzone przez Nadleśnictwo są bezpłatne! W celu organizacji zajęć prosimy o kontakt z p. Martyną Śliwińską-Siuśtą, pod numerem 733 020 253, lub mailowo: martyna.sliwinska@krosno.lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Uwaga! NIEDŹWIEDŹ

Uwaga! NIEDŹWIEDŹ

Drogi grzybiarzu, turysto, miłośniku przyrody!

Las jest naszym wspólnym bogactwem, korzystaj z niego śmiało, ale rób to w sposób racjonalny. Leśnicy starają się by las spełniał cały szereg funkcji. Pozyskujemy drewno, niezbędne każdemu człowiekowi, a przy tym dbamy o zachowanie różnorodności biologicznej. Oprócz ważnej funkcji gospodarczej, nasze lasy spełniają funkcje ochronne i społeczne, które musimy ze sobą pogodzić.

Ostatnio na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Krasiczyn pojawiły się niedźwiedzie brunatne. Cieszy nas, że coraz więcej gatunków zwierząt, w tym chronionych, wybiera nasze lasy na swoje ostoje. Wymaga to jednak zachowania wzmożonej ostrożności u wszystkich odwiedzających tereny leśne.

Poniżej kilka zasad, które należy stosować podczas leśnych wędrówek:

  1. NIE ŚMIEĆ – resztki żywności i inne odpady organiczne to coś co działa na niedźwiedzie jak lep na muchy. Łatwe pożywienie wabi niedźwiedzie i przyzwyczaja, że do ludzi można się zbliżać. Wszystkie śmieci z lasu zabieramy ze sobą! Zresztą śmiecenie to zwykłe chamstwo, a przecież jesteśmy kulturalni.

 

  1. NIE WCHODŹ W MŁODNIKI – (Młodnik – faza rozwojowa od zwarcia się koron drzew do wieku ok. 20-25 lat) – to ulubione miejsce niedźwiedzi i duża szansa na spotkanie oko w oko z misiem. Jak sama nazwa wskazuje młodnik to nic innego jak młode drzewa, między nimi gęsto i ciemno, idealne miejsce na schronienie (nie dla nas!).

 

  1. NIE COFAJ SIĘ – idziesz leśną drogą, nagle spostrzegasz, że na pewno chwilkę przed Tobą szła Wielka Stopa. Masz ochotę zawrócić i zmykać w szybkim tempie? Nie rób tego. Być może niedźwiedź właśnie poczuł Cię z oddali, zrobił duże koło i idzie od tyłu sprawdzić kto niesie taki zapach. Lepiej dalej iść przed siebie. Większe prawdopodobieństwo, że ujrzy Cię z daleka i schowa się w las. Jeśli zawrócisz „na niego" może być niezbędne turbo przyspieszenie.

 

  1. NIE BĄDŹ SAMOTNYM NINJA – na grzyby koniecznie wybierz się w towarzystwie. W lesie należy zachowywać się cicho, ale nieprzesadnie cicho. Nie należy skradać się na paluszkach i milczeć. Rozmowy zwyczajnym tonem, normalny chód pozwoli zwierzętom usłyszeć Cię z daleka i nie wchodzić w drogę.

Co jeśli jednak zdarzy się spotkanie z niedźwiedziem?

Wszelkie opowieści o tym jak należy zachować się przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem są bezsensowne. Nawet doświadczeni leśnicy widząc niedźwiedzia po prostu … uciekają. Nie ma się co dziwić, adrenalina robi swoje. Przede wszystkim nie panikuj! Nie prowokuj, nie krzycz, unikaj kontaktu wzrokowego i wycofaj się. Nie uciekaj na drzewo, wspinaczka dla niedźwiedzi to pestka. Powinniśmy zachować się spokojnie, ale to tylko teoria. W praktyce jesteśmy w stanie osiągnąć prędkość Usaina Bolta.

Na pewno rozsądne korzystanie z lasu nie narazi nas na żadne niebezpieczne sytuacje. Pamiętajmy, to my jesteśmy gośćmi w lesie.

 

Martyna Śliwińska-Siuśta