Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkolenie z porostów

Szkolenie z porostów

Żółtlica chropowata, odnożyca mączysta, a może nibypłucnik? Teraz wiemy jak wyglądają te i inne gatunki grzybów zlichenizowanych, czyli porostów, będących pod ochroną. Kilka dni temu przyjechał do nas specjalista lichenolog (czyt. spec od porostów) by zapoznać nas z podstawowymi informacjami dotyczącymi tych specyficznych grzybów. W szkoleniu wzięli udział Pracownicy Zakładów Usług Leśnych i Służba Leśna Nadleśnictwa Krasiczyn. Dowiedzieliśmy się m.in. jak porosty są zbudowane, jaki jest ich status i przede wszystkim jak je chronić, nie rezygnując z prowadzenia gospodarki leśnej. Mądrzejsi o teorię, wybraliśmy się do lasu na praktyczne rozpoznawanie porostów. Znaleźliśmy kilka sztuk ciekawych okazów, którym teraz będziemy stwarzać korzystne dla rozwoju warunki.

Pogodzenie gospodarki leśnej z ochroną wszystkich gatunków bywa trudne, ale nie niemożliwe. Staramy się robić to jak najlepiej. Cały czas rozwijamy się i szkolimy, wszystko po to by lepiej chronić i zwiększać bioróżnorodność.

 

Martyna Śliwińska-Siuśta