Rezerwaty przyrody

Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Krasiczyn znajdują się następujące rezerwaty przyrody: Rezerwat „Przełom Hołubli", Rezerwat „Skarpa Jaksmanicka", Rezerwat „Leoncina"

Parki krajobrazowe

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją.

Obszary chronionego krajobrazu

Przemysko-Dynowski Obszar Chronionego Krajobrazu ma charakter podgórski, z łagodnymi wzgórzami dochodzącymi do wysokości 430 m n.p.m., które przecina gęsta sieć rzek i potoków. Część zachodnia Obszaru, obejmująca rejony potencjalnie eksploatacyjne znajdujących się tam pokładów diatomitów krzemionkowych (eksploatowanych jedynie w okolicach Leszczawy i Kuźminy), jak i część wschodnia, obejmująca tereny rolnicze i zurbanizowane, noszą cechy obszarów, gospodarczo intensywnie wykorzystywanych.

Obszary Natura 2000

Nadleśnictwo Krasiczyn leży w zasięgu istniejącego obszaru specjalnej ochrony ptaków (OSO) o nazwie „Pogórze Przemyskie” (kod PLB 180001) oraz proponowanych specjalnych obszarów ochrony siedlisk (SOO) o nazwie: „Ostoja Przemyska” (kod PLH 180012), „Rzeka San” (kod PLH 180007), „Fort Salis Soglio” (kod PLH 180008) – http://natura2000.mos.gov.pl

Pomniki przyrody

Spośród indywidualnych pomników na szczególną uwagę zasługują: o lipa drobnolistna w wieku ok. 180 lat, wysokości 25 m, o obwodzie 480 cm, w leśnictwie Kormanice, oddz. 72p; o dąb szypułkowy w wieku ok. 200 lat, wysokości 28 m, o obwodzie 577 cm, w leśnictwie Prałkowce, oddz. 3h; o lipa drobnolistna wysokości 28 m, o obwodzie 384 cm, w leśnictwie Krzeczkowa, oddz. 243Ac.

Inne formy ochrony

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla

Asset Publisher Asset Publisher

Back

APEL WOJEWODY PODKARPACKIEGO

APEL WOJEWODY PODKARPACKIEGO

 

 

APEL

Wojewody Podkarpackiego

oraz

Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

 

            Szanowni Państwo!

 

Afrykański pomór świń – nie zagraża ludziom, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw utrzymujących świnie.

Choroba ta ostatnio intensywnie szerzy się w Polsce i w Państwach sąsiednich. Stwierdzenie ognisk tej choroby powoduje duże straty finansowe oraz blokuje obrót, handel i eksport trzody chlewnej i wieprzowiny.

 

Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety powodem jej szerzenia bywa także  człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.                               

Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:

- kupowanie świń wyłącznie z pewnego  źródła,

- utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami,

- stosowanie tylko pasz zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących,

- wykładanie mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami
  z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie,

Zgłaszanie zachorowań i padnięć  świń oraz znalezionych padłych dzikich zwierząt:

- do pracownika Nadleśnictwa Krasiczyn pod nr tel. 696 081 675 lub do powiatowego lekarza weterynarii 16 676 83 60

Jednocześnie informujemy, że przestrzeganie wymienionych zasad przyczyni się do ochrony gospodarstw przed tą chorobą, a w razie jej wystąpienia, umożliwi otrzymanie odszkodowań rekompensujących straty.