Asset Publisher Asset Publisher

parki_krajobrazowe

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją. W szczególności dotyczy to jedynego w Polsce fragmentu lesistej brzeżnej części Karpat Wschodnich z unikatową formą krawędzi brzegu karpackiego – orograficzną i morfologiczną, na odcinku tzw. sigmoidy przemyskiej, czyli gwałtownego wygięcia brzegu Karpat ku północy. Poza tym Park obejmuje przełomowe odcinki dolin Sanu oraz Wiaru, o rzadko spotykanym w Karpatach przebiegu z zachodu na wschód.

Pod względem administracyjnym Park położony jest w większości
w powiecie przemyskim - 57234 ha tj. 92,5% (gminy: Bircza, Fredropol, Krasiczyn, Dubiecko, Krzywcza, Przemyśl). Pozostały niewielki fragment (4628 ha – 7,5%) leży w powiecie rzeszowskim (gmina Dynów i część miasta Dynów).

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego ma leśno-rolny charakter. Lasy zajmują z reguły wyższe partie terenu (pow. 400 m n.p.m.), zaś niżej położone obszary są wykorzystywane rolniczo.

Ekosystemy leśne odznaczają się wysokim stopniem naturalności, wyrażającym się dużym udziałem drzewostanów o składzie gatunkowym zgodnym z siedliskiem. W drzewostanach panują: buk, jodła i sosna.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego jest również bogaty pod względem osobliwości geologicznych (liczne pomniki przyrody nieożywionej i stanowiska dokumentacyjne).


Asset Publisher Asset Publisher

Back

IV Konkurs Wiedzy o Lasach Nadleśnictwa Krasiczyn

IV Konkurs Wiedzy o Lasach Nadleśnictwa Krasiczyn

IV Konkurs „Wiedzy o lasach Nadleśnictwa Krasiczyn"

W dniu 24.11.2015 r. w sali edukacyjnej przy siedzibie Nadleśnictwa Krasiczyn odbył się etap centralny konkursu „wiedzy o lasach Nadleśnictwa Krasiczyn". Była to już IV edycja konkursu, który cieszy się coraz większą popularnością wśród uczniów okolicznych szkół o czym świadczy liczba uczestników – aż 342 osoby.
                Etap I (szkolny) odbył się 29.10.2015 r. w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W etapie I wyłoniono sześćdziesięciu najlepszych uczniów, którzy zmagali się z pytaniami z wiedzy ogólnej o leśnictwie oraz o lasach naszego regionu, a także rozpoznawaniem roślin i zwierząt.
                Laureatami etapu centralnego zostali:

Szkoła podstawowa

1.  Amelia Gaweł – SP nr 6 w Przemyślu

2.  Urszula Ogonowska – SP nr 14 w Przemyślu

3.  Wiktoria Szostak – SP nr 15 w Przemyślu

Gimnazjum

1.  Adrian Hess – Gimnazjum w Krasiczynie

2.  Aleksandra Opacka – Gimnazjum w Żurawicy

3.  Grzegorz Fryszkiewicz - Gimnazjum w Krasiczynie

Szkoła średnia    

            1.  Bogusław Obszarny – ZSEiO w Przemyślu

2.  Klaudia Jodłowska – I LO w Przemyślu

3.  Izabela Amarowicz – ZSEiO w Przemyślu

 

Po zakończeniu konkursu wręczono nagrody za etap I. Laureaci etapu II otrzymają nagrody oficjalnie w szkołach.
                Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Do zobaczenia za rok!