Asset Publisher Asset Publisher

parki_krajobrazowe

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją. W szczególności dotyczy to jedynego w Polsce fragmentu lesistej brzeżnej części Karpat Wschodnich z unikatową formą krawędzi brzegu karpackiego – orograficzną i morfologiczną, na odcinku tzw. sigmoidy przemyskiej, czyli gwałtownego wygięcia brzegu Karpat ku północy. Poza tym Park obejmuje przełomowe odcinki dolin Sanu oraz Wiaru, o rzadko spotykanym w Karpatach przebiegu z zachodu na wschód.

Pod względem administracyjnym Park położony jest w większości
w powiecie przemyskim - 57234 ha tj. 92,5% (gminy: Bircza, Fredropol, Krasiczyn, Dubiecko, Krzywcza, Przemyśl). Pozostały niewielki fragment (4628 ha – 7,5%) leży w powiecie rzeszowskim (gmina Dynów i część miasta Dynów).

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego ma leśno-rolny charakter. Lasy zajmują z reguły wyższe partie terenu (pow. 400 m n.p.m.), zaś niżej położone obszary są wykorzystywane rolniczo.

Ekosystemy leśne odznaczają się wysokim stopniem naturalności, wyrażającym się dużym udziałem drzewostanów o składzie gatunkowym zgodnym z siedliskiem. W drzewostanach panują: buk, jodła i sosna.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego jest również bogaty pod względem osobliwości geologicznych (liczne pomniki przyrody nieożywionej i stanowiska dokumentacyjne).


Asset Publisher Asset Publisher

Back

IV Konkurs Plastyczny pt. "Rok w lesie"

IV Konkurs Plastyczny pt. "Rok w lesie"

 

Zapraszamy wszystkie przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych z terenu Nadleśnictwa Krasiczyn na IV Konkurs Plastyczny pt. ”Rok w lesie”.

Prace mogą mieć dowolną formę (np. wyklejanek, plakatów, rysunków). Możecie wysłać do Nas maksymalnie jedną pracę. Tegoroczny temat to „Rok w lesie”, czekamy więc na Wasze spojrzenie na pory roku w lesie. Temat szeroki, dlatego liczymy na Waszą kreatywność. Pamiętajcie, że prace muszą być wykonane samodzielnie!

Na Wasze prace czekamy do 28 marca br., a autorom najciekawszych prac gwarantujemy atrakcyjne nagrody J. Listę zwycięzców oraz termin rozdania nagród ogłosimy do 12 kwietnia 2018 r. Rozdanie nagród i wystawa prac konkursowych odbędą się na auli edukacyjnej przy siedzibie nadleśnictwa.

Zapraszamy!

Ważne!!!

·         Jednostka zgłaszająca (Przedszkole/ Szkoła Podstawowa) ma obowiązek wypełnić jeden formularz zgłoszeniowy na grupę/klasę.

·         Prace niepodpisane nie będą oceniane. Każdą pracę należy podpisać wg wzoru: imię i nazwisko, nazwa Przedszkola/Szkoły, grupa/klasa.

·         Do każdej pracy należy dołączyć podpisane przez opiekuna prawnego oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych.

 

A najlepiej zapoznać się z regulaminem.