Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

IV Konkurs Plastyczny pt. "Rok w lesie"

IV Konkurs Plastyczny pt. "Rok w lesie"

 

Zapraszamy wszystkie przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych z terenu Nadleśnictwa Krasiczyn na IV Konkurs Plastyczny pt. ”Rok w lesie”.

Prace mogą mieć dowolną formę (np. wyklejanek, plakatów, rysunków). Możecie wysłać do Nas maksymalnie jedną pracę. Tegoroczny temat to „Rok w lesie”, czekamy więc na Wasze spojrzenie na pory roku w lesie. Temat szeroki, dlatego liczymy na Waszą kreatywność. Pamiętajcie, że prace muszą być wykonane samodzielnie!

Na Wasze prace czekamy do 28 marca br., a autorom najciekawszych prac gwarantujemy atrakcyjne nagrody J. Listę zwycięzców oraz termin rozdania nagród ogłosimy do 12 kwietnia 2018 r. Rozdanie nagród i wystawa prac konkursowych odbędą się na auli edukacyjnej przy siedzibie nadleśnictwa.

Zapraszamy!

Ważne!!!

·         Jednostka zgłaszająca (Przedszkole/ Szkoła Podstawowa) ma obowiązek wypełnić jeden formularz zgłoszeniowy na grupę/klasę.

·         Prace niepodpisane nie będą oceniane. Każdą pracę należy podpisać wg wzoru: imię i nazwisko, nazwa Przedszkola/Szkoły, grupa/klasa.

·         Do każdej pracy należy dołączyć podpisane przez opiekuna prawnego oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych.

 

A najlepiej zapoznać się z regulaminem.