Wydawca treści Wydawca treści

nadzór nad lasami NP

Nadleśnictwu Krasiczyn powierzono pełnie nadzór nad lasami Gminy Miasto Przemyśl

Nadleśnictwo Krasiczyn pełni nadzór nad lasami   niestanowiącymi własności Skarbu Państwa położonych na terenie Miasta Przemyśla, na podstawie porozumienia zawartego z Prezydentem Miasta Przemyśla.  Powierzchnia lasów nadzorowanych wynosi ok. 200 ha, i wzrasta w wyniku zalesień gruntów porolnych, oraz aktualizacji  stanu klasyfikacji gruntów. Zasady prowadzenia gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa reguluje  Ustawa z dnia 28 września1991 r o lasach.

         Wszelkich informacji dotyczących gospodarki w LN udziela Paweł Prokopski tel. 606394822                                                                          

                                                                                   

                                                                          

     Zalesienia gruntów porolnych                                                                  

 

Nadleśnictwo Krasiczyn sporządza plany zalesień gruntów przeznaczonych do zalesień. Szczegółowe zasady zalesień reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 19.03.2009 r.  w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne" objętego PROW na lata 2007-2013.

     Wszelkich informacji dotyczących zasad sporządzania planów zalesień udziela Paweł Prokopski.

Kontakt:                                                                                                                            

pawel.prokopski@krosno.lasy.gov.pl, tel: 606394822. Dyżur w siedzibie nadleśnictwa w każdy wtorek w godzinach 12-15.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Razem #sprzątaMY polskie lasy

             Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie
na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek
20 września
, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”,
w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś
z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych
i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.  

 

W Nadleśnictwie Krasiczyn wyznaczyliśmy dwa miejsca, które 20 września będziemy wspólnie sprzątać. Są to tereny Leśnictw Łętownia i Cisowa. Spotykamy się o godzinie 11.30:

  1. pod Pomnikiem "Fort XVIII Lipowica, miejsce straceń i pochówku ofiar hitleryzmu w latach 1943-1944" przy ul. Armii Krajowej w Przemyślu
  2. przy leśniczówce Leśnictwa Cisowa

Wszystkim chętnym rozdamy worki na śmieci oraz rękawiczki. Wspólnie przejdziemy przez las i zbierzemy to na co w lesie nie ma miejsca. Dla chętnych przygotowaliśmy mapki (na dole strony) z dokładną lokalizacją miejsc zbiórki i obszaru planowanego sprzątania. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorami wydarzenia Dariuszem Warchołem 606 387 642 oraz Martyną Śliwińską-Siuśta 690 993 373, a także z miejscowymi leśniczymi: Łętownia (Przemyśl) p. Paweł Prokopski 606 394 822, Cisowa p. Mariusz Tais 606 386 942.