Wydawca treści Wydawca treści

natura_2000

Nadleśnictwo Krasiczyn leży w zasięgu istniejącego obszaru specjalnej ochrony ptaków (OSO) o nazwie „Pogórze Przemyskie” (kod PLB 180001) oraz proponowanych specjalnych obszarów ochrony siedlisk (SOO) o nazwie: „Ostoja Przemyska” (kod PLH 180012), „Rzeka San” (kod PLH 180007), „Fort Salis Soglio” (kod PLH 180008) – http://natura2000.mos.gov.pl

Natura 2000

 

Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków „Pogórze Przemyskie" (kod PLB 180001)

Celem ustanowienia obszaru jest ochrona populacji dziko występujących ptaków oraz ich siedlisk w nie pogorszonym stanie. W okresie lęgowym Obszar zasiedla: powyżej 1% populacji krajowej bączka, bociana czarnego, dzięcioła białogrzbietego, orlika krzykliwego, orła przedniego, puszczyka uralskiego, trzmielojada; w stosunkowo wysokim zagęszczeniu występują: bocian biały, derkacz, dzięcioł czarny, gąsiorek, muchołówka białoszyja, muchołówka biała.

Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk „Ostoja Przemyska" (kod PLH 180012)

Celem ustanowienia obszaru jest ochrona i zachowanie siedlisk leśnych: grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny, żyzne buczyny, łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe, oraz nieleśnych: górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie, górskie i niżowe torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk oraz murawy kserotermiczne w nie pogorszonym stanie.

Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk „Rzeka San" (kod PLH 180007)

            Celem ustanowienia obszaru jest ochrona środkowego odcinku Sanu pomiędzy Sanokiem a Jarosławiem. Rzeka na tym odcinku silnie meandruje i tworzy kilkanaście dużych zakoli tworząc malownicze doliny przełomowe w rejonie Gór Słonnych i Pogórza Przemyskiego. Koryto Sanu ma charakter naturalny, a dno jest w większości kamieniste, z licznymi progami skalnymi. W tak wytworzonym środowisku żyje wiele gatunków roślin i zwierząt związanych z siedliskami wodnymi.

Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk „Fort Salis Soglio" (kod PLH 180008)

Fort I "Salis Soglio" jest jednym z najbardziej monumentalnych obiektów Twierdzy Przemyśl. Elementy fortyfikacyjne Fortu "Salis Soglio" są dość dobrze zachowane, a zniszczenia fortu szacuje się na ok. 25%. Wartością przyrodniczą uzasadniającą ochronę w formie SOO jest zimowanie w szczelinach fortecznych korytarzy dwóch gatunków nietoperzy (mopek Barbastella barbastellus i nocek BechsteinaMyotis bechsteini). Teren ten zamieszkuje również mroczek późnyEptesicus serotinus oraz gacek brunatny Plecotus auritus - gatunki prawnie chronione w Polsce.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Przerwany marsz”

„Przerwany marsz”

„Przerwany marsz” to ogólnopolska inicjatywa związana z upamiętnieniem 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 2 września wspólnie z uczniami rozpoczynającymi rok szkolny 2019/2020 do placówek oświatowych zaproszono przedstawicieli pokolenia, które jako dzieci przeżyło II Wojnę Światową, a jej wybuch uniemożliwił im rozpoczęcie nauki.

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach specjalnym gościem zaproszonym w ramach akcji „Przerwany marsz” był Pan Mieczysław Głaz były Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn, który w dniu wybuchu II Wojny Światowej miał 16 lat. Na początku inauguracji roku szkolnego wszyscy wspólnie odśpiewali hymn Polski. Następnie glos zabrał Pan Mieczysław Głaz i podzielił się przede wszystkim z uczniami, a także z nauczycielami i przybyłymi rodzicami, dramatycznymi wspomnieniami z roku 1939 oraz okresu II Wojny Światowej.

Pan Nadleśniczy Mieczysław Głaz (ur. 1923 r. w Pławie k. Mielca) przed zaprzysiężeniem w szeregi Armii Krajowej pełnił służbę jako kolporter czasopisma „Odwet” oraz jako łącznik pomiędzy Komendantem obwodu Armii Krajowej, a podległymi mu dowódcami jednostek Armii Krajowej. Już jako żołnierz Armii Krajowej (w której dosłużył do stopnia porucznika) brał udział w akcji „Burza” uczestnicząc w lokalnych akcjach dywersyjnych. Poza tym  był odpowiedzialny za organizację kwater dla ukrywających się partyzantów oraz organizację i przekazanie broni, a także pilotowanie osób „spalonych” na bezpieczne kwatery. Rozbrojony w 1944 roku przez NKWD, uwolniony, powtórnie aresztowany, przetrzymywany i wielokrotnie przesłuchiwany, również w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej był prześladowany i szykanowany przez Urząd Bezpieczeństwa

Pan Mieczysław Głaz w latach 1946-51 odbył studia wyższe na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w zakresie leśnictwa i uzyskał dyplom inżyniera leśnika i magistra nauk agrotechnicznych. We wrześniu 1951 r. podjął pracę w OZLP Przemyśl (obecna RDLP Krosno) jako Leśniczy, a później Nadleśniczy w Nadleśnictwie Hołubla. Od 1972 r. w wyniku reorganizacji został Nadleśniczym Nadleśnictwa Krasiczyn do dnia przejścia na emeryturę 30 grudnia 1989 r.