Wydawca treści Wydawca treści

parki_krajobrazowe

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją. W szczególności dotyczy to jedynego w Polsce fragmentu lesistej brzeżnej części Karpat Wschodnich z unikatową formą krawędzi brzegu karpackiego – orograficzną i morfologiczną, na odcinku tzw. sigmoidy przemyskiej, czyli gwałtownego wygięcia brzegu Karpat ku północy. Poza tym Park obejmuje przełomowe odcinki dolin Sanu oraz Wiaru, o rzadko spotykanym w Karpatach przebiegu z zachodu na wschód.

Pod względem administracyjnym Park położony jest w większości
w powiecie przemyskim - 57234 ha tj. 92,5% (gminy: Bircza, Fredropol, Krasiczyn, Dubiecko, Krzywcza, Przemyśl). Pozostały niewielki fragment (4628 ha – 7,5%) leży w powiecie rzeszowskim (gmina Dynów i część miasta Dynów).

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego ma leśno-rolny charakter. Lasy zajmują z reguły wyższe partie terenu (pow. 400 m n.p.m.), zaś niżej położone obszary są wykorzystywane rolniczo.

Ekosystemy leśne odznaczają się wysokim stopniem naturalności, wyrażającym się dużym udziałem drzewostanów o składzie gatunkowym zgodnym z siedliskiem. W drzewostanach panują: buk, jodła i sosna.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego jest również bogaty pod względem osobliwości geologicznych (liczne pomniki przyrody nieożywionej i stanowiska dokumentacyjne).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VIII edycja Konkursu Wiedzy o Lasach Nadleśnictwa Krasiczyn

VIII edycja Konkursu Wiedzy o Lasach Nadleśnictwa Krasiczyn

Zapraszamy serdecznie uczniów Szkół Podstawowych i Średnich z terenu Nadleśnictwa Krasiczyn do wzięcia udziału w VIII edycji Konkursu Wiedzy o Lasach Nadleśnictwa Krasiczyn.

Wzorem lat ubiegłych konkurs składać się będzie z dwóch etapów, szkolnego i centralnego, odbywającego się w siedzibie Nadleśnictwa Krasiczyn w Przemyślu. Etap szkolny odbędzie się 18 października 2019 r. (piątek). Etap centralny w listopadzie 2019 r. (dokładny termin zostanie uzgodniony po zakończeniu etapu szkolnego)

Konkurs ma na celu zwrócenie uwagi na pracę leśników, godzenie ochrony przyrody z gospodarką leśną, a także przybliżenie uczniom występujących w naszym regionie zbiorowisk leśnych.

W załącznikach do pobrania: regulamin konkursu, karta zgłoszenia, zakres materiału, protokół z przeprowadzenia konkursu (w wersji edytowalnej do własnej modyfikacji) i wzór oświadczenia o przetwarzaniu danych osobowych (dla laureatów etapu szkolnego). Na zgłoszenia czekamy do 15 października!

Wszelkich informacji dodatkowych udzieli osoba odpowiedzialna za organizację konkursu, p. Martyna Śliwińska-Siuśta, tel. 690 993 373.