Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Artyści inspirują się lasem

Artyści inspirują się lasem

W ramach projektu artystycznego „w Zgodzie z naturą” artyści z Ameryki Południowej i Kanady odwiedzili lasy Pogórza Przemyskiego i Bieszczadów. Zainspirowani przyrodą będą tworzyć prace reprezentujące różne formy artystyczne. Mieliśmy przyjemność spotkać się na terenie Nadleśnictwa Krasiczyn.

W dniu 31.10 gościliśmy uczestników projektu artystycznego z Kanady, Kolumbii, Wenezueli i Brazylii. Współtwórcą projektu pod roboczą nazwą w Zgodzie z naturą jest Stowarzyszenie Forum Innowacyjności Odin z Krakowa.  Inicjatywa ma na celu wymianę kulturalną, która sprowokuje ważne pytania dotyczące lasów, ich trwałości i znaczenia dla przetrwania naszych kultur. Program obejmuje stworzenie prac po pobycie i inspiracji lasami na trzech kontynentach, w Polsce, Brazylii i Kanadzie. Wszystkie prace mają uchwycić ducha dzikiej przyrody aby wyrazić jej kruchość i wartość. Efekty w postaci obrazów, rysunków, grafik, fotografii i rzeźb oraz instalacji będą prezentowane na wystawach w krajach , z których pochodzą uczestnicy sympozjum.

Naszych gości zaprosiliśmy na wycieczkę objazdową po lasach Nadleśnictwa Krasiczyn. Pokazaliśmy malownicze widoki na przysiółek Huciska i młode pokolenie lasu w leśnictwie Cisowa. Prezentowaliśmy odsłonięcia fliszu karpackiego, widoczne najdokładniej na Krzeczkowskim Murze. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem przy ścieżce przyrodniczej „Dolina Hołubli”.

Jesteśmy ciekawi prac jakie powstaną po inspiracji lasami Pogórza Przemyskiego.

 

Martyna Śliwińska-Siuśta