Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolenie z porostów

Szkolenie z porostów

Żółtlica chropowata, odnożyca mączysta, a może nibypłucnik? Teraz wiemy jak wyglądają te i inne gatunki grzybów zlichenizowanych, czyli porostów, będących pod ochroną. Kilka dni temu przyjechał do nas specjalista lichenolog (czyt. spec od porostów) by zapoznać nas z podstawowymi informacjami dotyczącymi tych specyficznych grzybów. W szkoleniu wzięli udział Pracownicy Zakładów Usług Leśnych i Służba Leśna Nadleśnictwa Krasiczyn. Dowiedzieliśmy się m.in. jak porosty są zbudowane, jaki jest ich status i przede wszystkim jak je chronić, nie rezygnując z prowadzenia gospodarki leśnej. Mądrzejsi o teorię, wybraliśmy się do lasu na praktyczne rozpoznawanie porostów. Znaleźliśmy kilka sztuk ciekawych okazów, którym teraz będziemy stwarzać korzystne dla rozwoju warunki.

Pogodzenie gospodarki leśnej z ochroną wszystkich gatunków bywa trudne, ale nie niemożliwe. Staramy się robić to jak najlepiej. Cały czas rozwijamy się i szkolimy, wszystko po to by lepiej chronić i zwiększać bioróżnorodność.

 

Martyna Śliwińska-Siuśta