Wydawca treści Wydawca treści

ochrona_przyrody

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla

OCHRONA PRZYRODY

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla. Dominujące kategorie ochronności to lasy wodochronnei lasy  wokół miasta Przemyśla.

Lasy ochronne stanowią 69,41% powierzchni leśnej Nadleśnictwa Krasiczyn (60,82% w obrębie Krasiczyn, 84,47% w obrębie Hołubla). Dominujące kategorie ochronności to lasy wodochronne i lasy położone w granicach administracyjnych miasta Przemyśla (i w odległości 10 km od jego granic).

 

W lasach Nadleśnictwa Krasiczyn występują chronione gatunki roślin, grzybów i zwierząt. Wśród najciekawszych można by wymienić: języcznik zwyczajny, kłokoczka południowa, lilia złotogłów, pióropusznik strusi, wawrzynek wilcze łyko, widłak goździsty i wiele innych cennych przyrodniczo roślin. Na terenie administracyjnym nadleśnictwa występuje również niezwykłe bogactwo ornitologiczne z takimi ptakami jak chociażby bielik czy bocian czarny. Nie brakuje również zwierząt chronionych, w tym drapieżników, takich jak niedźwiedź, wilk, ryś czy żbik. Sporą ekspansję wykazuje także bóbr europejski, który zadomawia się w malowniczych dolinach potoków leśnych.  


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

IV Konkurs Wiedzy o Lasach Nadleśnictwa Krasiczyn

IV Konkurs Wiedzy o Lasach Nadleśnictwa Krasiczyn

IV Konkurs „Wiedzy o lasach Nadleśnictwa Krasiczyn"

W dniu 24.11.2015 r. w sali edukacyjnej przy siedzibie Nadleśnictwa Krasiczyn odbył się etap centralny konkursu „wiedzy o lasach Nadleśnictwa Krasiczyn". Była to już IV edycja konkursu, który cieszy się coraz większą popularnością wśród uczniów okolicznych szkół o czym świadczy liczba uczestników – aż 342 osoby.
                Etap I (szkolny) odbył się 29.10.2015 r. w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W etapie I wyłoniono sześćdziesięciu najlepszych uczniów, którzy zmagali się z pytaniami z wiedzy ogólnej o leśnictwie oraz o lasach naszego regionu, a także rozpoznawaniem roślin i zwierząt.
                Laureatami etapu centralnego zostali:

Szkoła podstawowa

1.  Amelia Gaweł – SP nr 6 w Przemyślu

2.  Urszula Ogonowska – SP nr 14 w Przemyślu

3.  Wiktoria Szostak – SP nr 15 w Przemyślu

Gimnazjum

1.  Adrian Hess – Gimnazjum w Krasiczynie

2.  Aleksandra Opacka – Gimnazjum w Żurawicy

3.  Grzegorz Fryszkiewicz - Gimnazjum w Krasiczynie

Szkoła średnia    

            1.  Bogusław Obszarny – ZSEiO w Przemyślu

2.  Klaudia Jodłowska – I LO w Przemyślu

3.  Izabela Amarowicz – ZSEiO w Przemyślu

 

Po zakończeniu konkursu wręczono nagrody za etap I. Laureaci etapu II otrzymają nagrody oficjalnie w szkołach.
                Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Do zobaczenia za rok!