Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XII REGIONALNE ZAWODY DRWALI

XII REGIONALNE ZAWODY DRWALI

Wystylizowany zarost, nienaganna koszula w kratę, zadbane dłonie… czy tak wygląda prawdziwy drwal? O nie! Moda na „drwala” raczej nijak ma się do mężczyzny pracującego przy ścince drzew. Tych prawdziwych „ludzi lasu” mogliśmy podziwiać przy pracy w ubiegły piątek na XII Regionalnych Zawodach Drwali na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa.

W roboczych ubraniach (zgodnych z BHP), z pilarkami i siekierami w rękach, 23. drwali rywalizowało o tytuł najlepszego w regionie. Zawodnicy zmagali się ze ścinką drzew, okrzesywaniem, przygotowaniem pilarki do pracy, złożoną przerzynka i dokładnością przerzynki. Wszystkie 5 kategorii skrupulatnie oceniali sędziowie, mierząc czasy, wykonując pomiary i notując wszelkie uwagi w swoich tajnych dziennikach. Doświadczeni w pracy w lesie drwale, przy okazji zawodów, musieli mierzyć się z dodatkowym stresem jaki mogła wywoływać zgromadzona publiczność.

Gorąco kibicowaliśmy naszemu dzielnemu reprezentantowi… za rok na pewno zdobędzie miejsce na podium!  W tym roku I miejsce zajął p. Tomasz Bilski, reprezentant Nadleśnictwa Komańcza. Miejsce II zdobył reprezentant Nadleśnictwa Rymanów, p. Zbigniew Wacławski, a miejsce III p. Bogusław Izdebski z Nadleśnictwa Głogów. Serdecznie gratulujemy!

 

Martyna Śliwińska-Siuśta